Temerini megemlékezések
Temerinben a hagyományokhoz híven minden évben a mindenszentek napján róják le kegyeletüket az 1944/45-ös tragikus eseményekre, emellett az 1956-os forradalom megemlékezésére is sor kerül. Az eseményre hagyományos a Nyugati temető nagy közös sírjánál kerül sor.
A temerini megemlékezést a tiszaistvánfalvi (járeki) emlékkeresztnél kezdték a helyiek, ahol október 31-én délután 3-kor rótták le a tiszteletüket. A járeki emlékmű az 1944-1946 közötti helyi haláltáborra való emlékezés jegyében született, ahol 6500 civil áldozat vesztette életét. A táborban körülbelül 200 csúrogi, zsablyai, mozsori magyar hunyt el, de a környező településekről is hurcoltak magyar nemzetiségű embereket a táborba. Az emlékmű a magyar pártok szorgalmazásával 2017-ben került megalkotásra és felvatásra.
A többnapos megemlékezés november 4-én délután 4 órakor zárult le, ahol Sörös Imre szobránál emlékeztek a helyiek, aki az 1956-os forradalomban halt mártírhalált. Az említett szobor az 1956-os forradalom legdélibb emlékhelye a Délvidéken. Sörös Imre mellszobrát a szabadkai Nagy Imre Társaság és a TAKT kezdeményezésére a temerini Tájház udvarán állították fel. A mártír emlékét a budapesti mártírok temetőjében egy kopjafa, az egykori harcosok helyszínén pedig egy emléktábla őrzi. Halálának 60. évfordulója alkalmából, 2018-ban szülővárosában Temerinben is méltó emlékhelyet kapott.
Forrás: magyarszo.rs, pannonrtv.com